Historia koła przedstawia się następująco:

W dniu 7 grudnia 1948 roku powstała grupa zapaleńców, która postawiła sobie za cel zorganizowanie koła łowieckiego. Na czele grupy stanął Antoni Stanula prawnik-prezes Sądu Grodzkiego w Stopnicy. Człowiek wielce zasłużony w działalności zawodowej i społecznej. Zadanie postawione przez grupę założycieli było bardzo trudne i kosztowne zważywszy, że tereny Stopnicy były bardzo zniszczone przez działania wojenne . Jak szacowali Koledzy założenie koła kosztowało ok. 1200 ówczesnych złotych, co oznaczało bardzo duży wysiłek finansowy.

Ostatecznie po bardzo wielu trudnościach Koło Łowieckie zostało zarejestrowane w Sądzie Powiatowym w Busku-Zdroju w  styczniu  1949  roku.  Założycielami  Koła  byli: Antoni Stanula, Józef Kupiec, Ignacy Rachuna, Edward Bałaga, Henryk Laskowski, Stefan Pompa, Jan Rasała, Gabriel Kapral, Antoni Król, Zygmunt Kozłowski, Feliks Stelmaszyński , Franciszek Bałaga , Zbigniew Sąkól, Wacław Sala, Jan Woźniak, Józef  Bożek.

Koło liczyło 16 członków i wszyscy byli członkami miejscowymi. Pierwszy Zarząd Koła stanowili:

  • Antoni Stanula – Prezes
  • Ignacy Rachuna – Łowczy
  • Zbigniew Sąkól – Sekretarz
  • Edward Bałaga – Kasjer

 W okresie od powstania Koła do 1962 roku w związku z likwidacją Koła Łowieckiego w Pacanowie i utworzeniem Koła Łowieckiego w Łubnicach ,  reorganizacje  dotyczyły również naszego Koła. W szczególności dotyczyło to przyjęcie nowych  członków  i przekazania terenów dzierżawionych. Zmiany te wpłynęły korzystnie na dalszy rozwój Koła Łowieckiego w Stopnicy. Koło liczyło wtedy 25 członków i dzierżawiło obwody łowieckie o łącznej powierzchni  9 900 ha.

Poważny rozwój działalności Koła następuje w latach sześćdziesiątych.   

Postępująca urbanizacja , cywilizacja i zmiany w strukturze rolnictwa, zmiany w ekosystemach i wzrost pogłowia szkodników są powodem spadku ilości zwierzyny drobnej, zwłaszcza zająca, kuropatwy , a także kaczek.

W tych warunkach Koło podjęło świadome i długotrwałe działanie na rzecz wzrostu pogłowia zająca i kuropatwy . Do działań tych zaliczamy powiększanie i tworzenie nowych remiz śródpolnych, intensywne dokarmianie zwierzyny , ochrona przed szkodnikami i kłusownictwem oraz racjonalne pozyskiwanie i wreszcie  wzrost nakładów finansowych.

Obecnie koło dzierżawi dwa obwody łowieckie : 176 i 186 o łącznej powierzchni ponad 10 000 ha. W obwodach występuje: sarna, dzik, zając, kuropatwa, bażant, gołąb grzywacz, kaczka, gęś, bóbr, lis, jenot, borsuk.

Średnioroczne nakłady na gospodarkę łowiecką w Kole wynoszą ok. 10 tyś złotych. W ramach tych nakładów wykładana jest karma treściwa tj. kukurydza, pszenica, pszenżyto w ilości 5 ton oraz pozyskiwane odpady zbóż i nasion w ilości 1 tona. Ponadto dla dokarmiania wywożone są okopowe tj. buraki i marchew  oraz kapusta i jej odpady w  rożnych wielkościach w zależności od warunków atmosferycznych, od kilku do kilkunastu ton.

Koło dba o podstawowe urządzenia łowieckie, w  obwodach znajduje się  paśniki oraz około 120 budek       i podsypów dla bażantów i kuropatw. W ostatnich latach zbudowano 10 ambon, paśniki oraz kilka zwyżek.

Obwody podzielono na sektory dla dokarmiania i ochrony. W ten sposób powstało w Kole 8 grup myśliwych i do ich obowiązków należy zbudowanie budek i podsypów, dokarmianie oraz ochrona zwierzyny przed szkodnikami i kłusownictwem. Każda grupa ma przydzieloną odpowiednią ilość paszy na cały okres dokarmiania. Ponadto są wyznaczone dla poszczególnych grup wyjazdy do obwodów późnym wieczorem i nocą w ramach monitorowania terenu . 

Ten sposób organizacji pracy, z zaangażowaniem wszystkich myśliwych i monitorowaniem działań przez Zarząd Koła, zabezpieczają wykonanie założonych zadań i osiągane są pożądane rezultaty. 

Dobry stan zwierzyny zawdzięcza się m.in. poprzez intensywną redukcję drapieżników.

Średnio w roku gospodarczym  koło pozyskuje około : 30 dzików, 70 saren, 100 zajęcy, 300 bażantów, 150 kaczek,  120 lisów, 50 gołębi, ponadto sporadycznie gęsi, jenoty, borsuki.

Koło „Szarak” w 1994 roku przy bardzo dużym zaangażowaniu ówczesnego zarządu w składzie : 

  • Andrzej Wojciechowski – Prezes
  • Zbigniew Pluta – Łowczy
  • Jerzy Kokociński – Sekretarz
  • Krzysztof Tułak – Skarbnik
  • Janusz Olszowy – Członek zarządu, 

zakupiło od Agencji Własności Rolnej działkę o powierzchni 6,76 ha w m. Wadówka  w sąsiedztwie Lasu Kępskiego. Z gruntu wydzielono posesję około 0,5 ha na której urządzono:

  • plac zbiórek myśliwskich wraz z parkingiem,
  • studnie czerpakowa,
  • palenisko pod ognisko z grillem,
  • drewniany budynek myśliwski, który spłonął w 2000 roku., natychmiast podjęto decyzję o odbudowie budynku z kamienia. krytego blachą z wyposażeniem wewnętrznym: kominek, stoły, ławy, krzesła, kuchnia gazowa i lodówka meble kuchenne itp. W  ostatnich latach  dobudowano część gospodarczą t.j. kuchnie i łazienkę z bieżącą wodą, zaopatrzony jest w energię elektryczną. Budynek ten posiada powierzchnie około l 30 m 2 .

Podkreślić należy, że obiekty te zostały wybudowane głównie w czynie społecznym i przy udziale sponsorów. Szacuje się, że wartość tego obiektu – lasu wraz z zabudowaniami wynosi kilkaset tysięcy złotych. 

Choćby tylko tym przykładem Koło wykazało, że działanie wspólne i społeczne przynosi bardzo wymierne i korzystne rezultaty.

Członkowie Koła co roku przepracowują co najmniej 15 godzin roboczych przy takich działaniach jak : urządzanie lasu, sprzątanie terenu, budowa i remont obiektów Koła, budowa urządzeń łowieckich, praca na rzecz szkół , szacowanie szkód łowieckich, działalność w organach PZŁ.

Na dobry wizerunek Koła wpływ ma współpraca z samorządem, policją i młodzieżą szkolną. 

W Kole dużo uwagi poświęca się sprawą hodowli psa myśliwskiego. Hodowlę rasowych psów myśliwskich w kole, prowadzili Zygmunt Kozłowski , Franciszek Leżoń, Wiesław Skoczek i Zbigniew Juda. Kilkadziesiąt lat hodowlą psa różnych ras zajmował się Henryk Laskowski.  Obecnie tradycje te kontynuują koledzy Michał i Emil Omasta, Grzegorz i Łukasz Olszowy. W chwili obecnej koledzy posiadają 24 psy różnych ras: Wyżeł Niemiecki szorstkowłosy, gładkowłosy i długowłosy, Wyżeł Czeski Fousek, Posokowiec Bawarski, Jamnik. Mały Munsterlander. 

Wiele uwagi Koło poświęca sprawom  tradycji myśliwskiej, współpracy z młodzieżą – spotkania w szkołach i na terenie posesji Koła, prezentacji swojej działalności na hubertusach,  dożynkach  gminnych i powiatowych. Członkowie naszego koła poprzez spotkania i prowadzenie rozmów z lokalną społecznością, dąży do zmiany negatywnych poglądów na temat łowiectwa w społeczeństwie Od 1968 roku obchodzone są jubileusze. Jubileusz 20, 30, 40, 50, 55, 60, 65 lecie a obecnie 70 – lecie Koła, polegają nie tylko na uroczystościach ale z tej okazji podejmowane są nowe wyzwania i wymierzone działania.

Na  obecny jubileusz  został rozbudowany, o część gospodarczą, dom myśliwski na Wadówce oraz postawiono dwie nowe ambony myśliwskie.

Koło Łowieckie „Szarak” w Stopnicy nazwę przyjęło w 1975 roku. Od tego roku następuje wzrost ilościowy członków i w miarę jak Koledzy starsi odchodzą, przyjmowani są nowi kandydaci i członkowie.

W strukturze zawodowej członków znajdują się:

  • rolnicy  
  • koledzy prowadzącą działalność gospodarczą         
  • koledzy na etatach  zawodowych             
  • emeryci i renciści  

W dniu 06.05.2023r. odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze, na którym doszło do zmian w Zarządzie Koła jak i w Komisji Rewizyjnej.

Obecny skład Zarządu stanowią :

  • Jerzy Cichecki – Prezes  
  • Grzegorz Olszowy – Łowczy
  • Krzysztof Eliasz – Sekretarz
  • Wojciech Kaczmarski – Skarbnik
  • Łukasz Olszowy – Podłowczy

Komisja Rewizyjna:

  • Omasta Michał -Przewodniczący
  • Dariusz Golonka – Członek
  • Zbigniew Dereń – Członek

Z kandydowania do Zarządu zrezygnowali koledzy: Zbigniew Pluta, Janusz Olszowy i Krzysztof Tułak , którzy członkami zarządów byli od ponad 20 lat, pełniąc w nich, z powodzeniem różne funkcje, za które otrzymali wielkie brawa i podziękowania od Wszystkich kolegów koła.

Koło na dzień 06 maj 2023 liczy 37 członków : 

  1. Biały Jan  
  2. Bugaj Zdzisław
  3. Cichecki Jerzy  
  4. Ciopiński Mieczysław  
  5. Dereń Zbigniew  
  6. Eliasz Krzysztof  
  7. Głód Piotr  
  8. Godowski Andrzej  
  9. Golonka Dariusz
  10. Grochowski Andrzej  
  11. Grochowski Jacek  
  12. Guła Ryszard  
  13. Juda Zbigniew  
  14. Kaczmarski Wojciech  
  15. Kapral Grzegorz  
  16. Kawa Zygmunt  
  17. Kokociński Jerzy
  18. Kowal Mateusz
  19. Kuźnia Piotr
  20. Milik Mateusz 
  21. Olszowy Grzegorz  
  22. Olszowy Janusz  
  23. Olszowy Łukasz  
  24. Omasta Emil
  25. Omasta Michał  
  26. Pałys Andrzej  
  27. Pluta Zbigniew  
  28. Polak Wacław  
  29. Skoczek Wiesław  
  30. Szymański Jacek  
  31. Szymański Jan  
  32. Szymański Konrad  
  33. Tułak Grzegorz  
  34. Tułak Krzysztof  
  35. Wieczorek Marek  
  36. Wirecki Zbigniew  
  37. Wojciechowski Marcin  

Koło Łowieckie „SZARAK” w Stopnicy w swoich szeregach skupia ludzi o wysokiej kulturze osobistej i zawodowej, pełniących różne odpowiedzialne funkcje w swych miejscach pracy, samorządzie i prowadzących potrzebną dla społeczeństwa działalność gospodarczą. Stąd postrzegani jesteśmy z należnym szacunkiem ze strony lokalnego społeczeństwa.

Z głębokim żalem wspominamy tych, którzy odeszli z naszego Koła do Krainy Wiecznych Łowów. Niech Im knieja wiecznie szumi !

DARZ BÓR !